Zatrucie ksylitolem u piesków. Na co wypada zwrócić szczególną uwagę?

Wiele towarów zawiera substancję słodzącą – ksylitol. Niemniej, że ksylitol jest do imentu bezpieczny do spożycia przez ludzi, jest trujący dla psinów.

Co oznacza ksylitol? Rad udziela weterynarz krosno

W czasie minionych niewielu latek nastał spory wzrost używania surowców cukru i środków słodzących. Przykładowym z najczęstszych jest ksylitol, który jest na sto procent występującym spirytusem cukrowym występującym w wybranych owocach i warzywach.

Bądź co bądź ksylitol można znaleźć w wielu materiałach, takich jak bezcukrowe gumy do żucia i witaminy do żucia, staje się on zarówno co chwila w wyższym stopniu słynny w wypiekach. To znaczy, iż istnieje alternatywę, że może być obecny w ciastach i innych umiłowanych rarytasach.

Ksylitol jest też czasami ujmowany jako „cukier brzozowy”, dzięki temu ważne jest, ażeby precyzyjnie przetestować ewidencję modułów przed dostarczeniem cokolwiek psu. O ile nie jesteś pewien, bez ustanku zachowaj powściągliwość.

Jaka ilość ksylitolu jest gderająca dla psów?

Co więcej niezwykle małe ilości ksylitolu mogą pobudzać ceremonialne problemy lecznicze. Mając na uwadze wielorakie ilości ksylitolu znajdujące się w różnych produktach, ilość produktu, która musi zostać skonsumowana, aby pokazała się toksyczność, jest wieloraka.

Dzięki temu niezwykle zasadnicze jest, żeby na wejściu skontaktować się z medykiem weterynarii lub Vets Now, o ile węszysz, że Twoje zwierzę spałaszowało dowolną ilość ksylitolu.

Czemu ksylitol jest tak niebezpieczny dla psinów?

Szczebel monosacharydu we krwi jest nadzorowany przez insulinę, która jest inkretem emancypowanym przez trzustkę. U ludzi ksylitol nie animuje wyzwalania insuliny, natomiast u psów ksylitol jest bardzo szybko wchłaniany i pobudza silną stymulację oswobadzania insuliny, co w następnej kolejności prowadzi do ekspresowego spadku stopnia cukru we krwi (hipoglikemii).

Duże dawki ksylitolu mogą również powodować nieodwracalne uszkodzenie wątroby.

Jakie są objawy zatrucia ksylitolem u psów?

Po spożyciu ksylitolu u psinów przejawy ukazują się zwyczajowo w trakcie 30 minut (choć mogą stać się niezwykle pośpieszne albo ciągnąć się nawet do 12 godzin). Objawy zatrucia ksylitolem u psinów mogą obejmować:

czy padaczka u psa jest śmiertelna?

jak przyzwyczaić psa do fajerwerków?

pies po cesarskim cięciu

grzybica skóry u psa leki

pies wymiotuje jedzeniem

zatwardzenie u psa po kościach

śluz z krwią z odbytu psa

przegrzanie szczeniaka

Jakie jest leczenie zatrucia ksylitolem u psa?

Nie powinno się wywoływać wymiotów ani dawać czworonogowi niczego doustnie, chyba że lekarz weterynarii otwarcie przepisze takie kontynuowanie. Tak czy owak nie ma antidotum na zatrucie ksylitolem, zbawienne jest prędkie leczenie przez konowała weterynarii. Leczenie może się różnić w porównaniu do tego, jak pewnego razu Twój wybraniec skonsumował ksylitol.

Możliwości leczenia wchodzą w przyprowadzenie wymiotów, ażeby odradzić odleglejszemu asymilowaniu toksyny. Hospitalizacja celem sensu podania glikozy, aby uzdrawiać hipoglikemię, jeśli jest obecna. Razem z płynami dożylnymi i środkami strzegącymi przed uszkodzeniem wątroby.